Výlet do dolů – chtěli byste pracovat v dole?

Výlet do dolů – chtěli byste pracovat v dole?

Category : Zážitky

Výlet do dolů – chtěli byste pracovat v dole?

Dnešní den byl jako stvořený pro návštěvu nějakého města. Ráno drobně pršelo, ale teplota se v Tauplitz- Kulmhofu pohybovala kolem 24 stupňů, ideální počasí na výlet, my jsme se rozhodli vyrazit na výlet do dolů.

Do dolů jsme vyrazili z apartmánu Krásné Alpy směrem na Bad Mittendorf do Hallstattu. Toto starobylé městečko s 923 obyvateli nacházející se 30 min jízdy autem od apartmánu Krásné Alpy je již po 7 000 let spjato se solí, resp. s její těžbou.
Po příjezdu jsme zaparkovali na vyhrazeném parkovišti „P2“, ze kterého vidíte na kolejovou lanovku (podobnou té vedoucí na Petřín, jen Open card neakceptují) ;-), cca 5 min od spodní stanice. Zde zakoupíte jízdenku/ vstupenku (cesta nahoru a zpět + vstup do podzemí) a oproti dokladu si zde také můžete zapůjčit audio průvodce v rodném jazyce. Pokud si chcete odpočinout od dotazů „proč“ nebo „jak“, které vám mohou pokládat jen nejdražší nejbližší, je ideálním pomocníkem. Po vystoupení na horní stanici lanovky máte před sebou několik informačních stanovišť, kde můžete trénovat své jazykové znalosti a obohatit se o historii těžby soli v Hallstattu. Dozvíte se také např. jak se v minulosti připravoval špek (dnešní chlapci z masokombinátů by se divili). Celá stezka vede pod stromy a zvládnou ji i ti nejmenší. Rodičové mohou posunout dále získané informace (audio průvodce má své výhody) a tím vystoupat na rodičovském piedestalu ještě výše.
Zlatý hřeb vás teprve čeká. Na konci stezky je krásný dům, který vám mimo občerstvení a toalet nabídne také další nevšední zážitek. Zdarma vám bude zapůjčen oblek v barvě, která se k vám nejvíce hodí a můžete vyrazit na komentovanou cestu do podzemí (živě v Nj a Aj) a i zde audio průvodce v českém jazyce výborně pomůže. Cesta je plná skvělých zážitků včetně návratu vláčkem na povrch. Teplota v dole je cca 8 stupňů nad nulou, a tak teplejší oblečení je výhodou.
Po vystoupání zpět na povrch a vrácení slušivého obleku, navštivte vyhlídku u horní stanice lanovky. Je to, ale však uvidíte sami. Cestou lanovkou zpět ke spodní stanici se připravte na další úchvatnou podívanou.
Pokud budete mít čas projděte si také centrum. Pokud ne, nevadí, z apartmánu Krásné Alpy je to kousek a pokud se vám zde líbilo, můžete se k Halštatskému jezeru a do Halstattu kdykoliv vrátit.

Celkově výlet do dolů hodnotíme jako velmi příjemným a užitečným, nevím jak to máte vy, ale já zastávám názor, že je důležité poznávat krajinu, kterou navštívím, ale stejně tak je důležité poznat i místní zvyky  a historii, celkově mi to zážitek z dovolené jen umocňuje a o to přece jde, užít si dovolenou co nejvíce!